US Open: Order of Play

There’s British interest at Flushing Meadows with teenager Emma Raducanu taking on Ashleigh Barty’s conqueror Shelby Rogers for a place in the women’s singles quarter-finals

Last Updated: 06/09/21 6:20am


Arthur Ashe Stadium is back to full capacity for this year’s US Open

Order of Play for Day Eight at the US Open in New York with Alexander Zverev, Novak Djokovic, Bianca Andreescu, Iga Swiatek and Matteo Berrettini in action.

(All times local, -5 hours from BST)

Arthur Ashe Stadium

12:00: (4) Alexander Zverev (Ger) v (13) Jannik Sinner (Ita), Shelby Rogers (USA) v Emma Raducanu (Gbr), (1) Novak Djokovic (Ser) v Jenson Brooksby (USA), (17) Maria Sakkari (Gre) v (6) Bianca Andreescu (Can)

Louis Armstrong Stadium

11:00: (11) Belinda Bencic (Swi) v (7) Iga Swiatek (Pol), (22) Reilly Opelka (USA) v Lloyd George Harris (Rsa), Oscar Otte (Ger) v (6) Matteo Berrettini (Ita)

Grandstand

11:00: (4) Rajeev Ram (USA) & Joe Salisbury (Gbr) v (13) Rohan Bopanna (Ind) & Ivan Dodig (Cro), (15) Andrey Golubev (Kaz) & Andreas Mies (Ger) v (3) Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Nicolas Mahut (Fra), (11) Cori Gauff (USA) & Catherine McNally (USA) v (8) Darija Jurak (Cro) & Andreja Klepac (Slo), (4) Karolina Pliskova (Cze) v (14) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus)

Follow us at the US Open

We will have the US Open covered via our website skysports.com/tennis. On the move? Head to our app for mobile devices and iPad, or follow our Twitter account @SkySportsTennis to join in the conversation.

Court 5

13:00: (7) Jamie Murray (Gbr) & Bruno Soares (Bra) v Dominik Koepfer (Ger) & Emil Ruusuvuori (Fin), Leylah Annie Fernandez (Can) & Erin Routliffe (Nzl) v Monica Niculescu (Rom) & Elena Gabriela Ruse (Rom), Marta Kostyuk (Ukr) & Dayana Yastremska (Ukr) v (5) Gabriela Dabrowski (Can) & Luisa Stefani (Bra), (7) Alexa Guarachi (Chi) & Desirae Krawczyk (USA) v (12) Nadiia Kichenok (Ukr) & Raluca Olaru (Rom), Dayana Yastremska (Ukr) & Max Purcell (Aus) v (7) Yaroslava Shvedova (Kaz) & Fabrice Martin (Fra)

Court 11

13:00: (6) Ena Shibahara (Jpn) & Ben McLachlan (Jpn) v Jessica Pegula (USA) & Austin Krajicek (USA), Andrea Petkovic (Ger) & Ajla Tomljanovic (Aus) v (12) Nadiia Kichenok (Ukr) & Raluca Olaru (Rom), Zarina Diyas (Kaz) & Varvara Gracheva (Rus) v (15) Marie Bouzkova (Cze) & Lucie Hradecka (Cze)

Court 17

11:00: (14) Samantha Stosur (Aus) & Shuai Zhang (Chn) v (3) Shuko Aoyama (Jpn) & Ena Shibahara (Jpn), Jonny O’Mara (Gbr) & Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak) v (2) Marcel Granollers (Spa) & Horacio Zeballos (Arg), (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Elise Mertens (Bel) v Greet Minnen (Bel) & Alison Van Uytvanck (Bel), (8) John Peers (Aus) & Filip Polasek (Svk) v (10) Wesley Koolhof (Ned) & Jean-Julien Rojer (Ned), Anastasia Rodionova (Aus) & Arina Rodionova (Aus) v (15) Marie Bouzkova (Cze) & Lucie Hradecka (Cze)

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android



Source link